AKP'li O İsim Kurucusu olduğu belediyeden 33 ihale aldı

05.07.2021 - Pazartesi 16:08

“Ülkem ve milletim adına” diyerek 2018 seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı olan ve Bağcılar Belediyesi Kurucu Meclis üyeliği yapmış olan Abdurrahman Yeşilyurt’un şirketi, AKP’li Bağcılar Belediyesi’nden son 10 yılda 33 ihale aldı.

ODA TV'nin Haberine göre AKP’li Bağcılar Belediyesi’nin, “30000 Ton Asfalt ve Emisyon Alımı 2021-1 İşi” adı altında açtığı ihalenin sonucu açıklandı. Geçen Çarşamba günü açıklanan sonuca göre ihaleyi, 9 milyon 439 bin TL’ye Mert İnşaat Temizlik Hizmetleri Otomotiv ve Madeni Yağlar San. Tic. Ltd. Şirketi aldı. 3 teklifin verildiği ihale kapsamındaki asfalt alımı işin süresi, 21 Aralık 2021 tarihinde dolacak.

Mert İnşaat firması bu yıl Bağcılar Belediyesi’nden, sözleşmelerini 7 Ocak 2021 ve 12 Nisan 2021 tarihinde yaptığı asfalt kaplama ve asfalt yama yapılması ihalelerini de almıştı. Söz konusu firmanın Bağcılar Belediyesi’nden geçen yıl aldığı iki ihalenin bedeli ise 7 milyon 831 bin 609 TL tutmuştu. İhalelerin biri asfalt ve emülsiyon alımı diğeri ise asfalt yama yapılması işi idi.

Bağcılar Belediyesi’nin son 10 yılda yaptığı asfalt ihalelerinin pek çoğunu Mert İnşaat firması aldı. Tespit edilebilen sonuçlara göre Mert İnşaat, Bağcılar Belediyesi’nden 10 yılda 33 ihale aldı. İhalelerin toplam bedeli ise 38 milyon 198 bin 269 TL.

MERT İNŞAAT FİRMASININ KURULUŞU

Mert İnşaat firması 1999 yılında, Bağcılar Belediyesi Kurucu Meclis üyeliği yapan Abdurrahman Yeşilyurt tarafından kuruldu. 10 milyar lira (TL’den 6 sıfır atılmadan önce) sermaye ile kurulan şirketin 9 milyar TL’si Abdurrahman Yeşilyurt’a, bir milyar TL’si ise Erol Kahrıman’a aitti. Şirketin ortaklık yapısında daha sonraki yıllarda çeşitli değişiklikler yapıldı. Ancak 2016 yılında Abdurrahman Yeşilyurt şirketteki hisselerini, oğulları Hüseyin Yeşilyurt ve Mertcan Yeşilyurt’a devretti. Şirket, büyük hissedar Hüseyin Yeşilyurt tarafından yönetiliyor.

ABDURRAHMAN YEŞİLYURT KİMDİR

1964 Sivas Gölova doğumlu olan Abdurrahman Yeşilyurt 2018 milletvekili seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı oldu. Seçim çalışmaları nedeniyle sosyal medya adresinden 3 Mayıs 2018’de yayınladığı mesajında şöyle demişti:

“AK Parti İstanbul 3. Bölge milletvekili aday adayı oldum. Bu süreçte her zaman olduğu gibi dün nasılsam bugünde aynı şekilde çalışmalarıma kendi menfaatim adına değil ülkem ve milletim adına aynı heyecanla devam edeceğim.”

Söz konusu mesajının altında yayınlanan broşürde ise Yeşilyurt şöyle tanıtılmıştı:

“1964 Sivas Gölova’da doğdu. 1972 yılından beri İstanbul 3. Bölgede ikamet etmektedir. 1978 yılında Akıncılar Gençlik Kollarında siyasetle tanıştı, aktif olarak görev aldı. 1985 yılında Bağcılar Mahalle Başkanlığı, Bölge Başkanlığı, Bakırköy Refah Partisi İlçe Yönetim Kurulu üyeliği, Refah Partisi ilçe kurucular kurulu başkan yardımcılığı, Bağcılar Belediyesi Kurucu Meclis üyeliği, Fazilet Partisi Bağcılar İlçe Kurucular Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Ak Parti’nin kuruluşundan beri parti içerisinde aktif hizmet vermektedir. 12 yıl Sivaslılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Genel Başkanlığı görevini yürütmüştür. Şu an Sivaslılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin onursal başkanı olarak dernek içinde görevine devam etmektedir. İşadamı, evli ve 4 çocuk babasıdır.”

Abdurrahman Yeşilyurt, 20 Ağustos 2016 tarihinde sosyal medya hesabına eklediği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafının altına, “Yıl 1989 reisle beraber çalıştığımız dönemler” diye yazmıştı.

YORUM YAZ