Geleceğe Dokunan Anneler'den Duygusal İyileştirme Sohbetleri

01.03.2021 - Pazartesi 10:50

Yaklaşık bir senedir içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden en çok etkilenen kadın, çocuk ve gençlere psiko-sosyal destek sağlamayı amaçlayan “Duygusal İyileştirme Sohbetleri” GAP İdaresi Başkanlığı, UNDP Türkiye ve Geleceğe Dokunan Anneler iş birliğinde son olarak ÇATOM Anneleri ile buluşarak tamamlandı

GAP İdaresi Başkanlığı ve UNDP Türkiye iş birliği ile uygulanan ‘Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi Projesi’ kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde pandemi sürecinden en çok etkilenen gruplara psiko-sosyal destek vermek amacıyla Geleceğe Dokunan Anneler (GEDA) desteği ile başlatılan çevrimiçi sohbetler serisi 9 GAP Bölgesi ilinden 48 ÇATOM’un katılımıyla tamamladı. Bölge insanının bilgi edinmeye en fazla ihtiyaç duyduğu konuları belirlemek amacıyla yapılan anket sonuçlarına göre düzenlenen eğitimler, 22-26 Şubat 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Eğitimler, “Geleceğe Dokunan Anneler” projesi Akademik Kurulu tarafından, bilgi edinmeye en çok ihtiyaç duyulan alanlar ile ilgili gerçekleştirildi.

‘Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi Projesi’ kapsamında yapılan ankete göre, bölge kadınlarının en çok ‘salgınla psikolojik olarak baş etme’, ‘evde çocuklarla vakit geçirme ve aktivite tasarlama’ ve ‘evde aile bireyleri ile iletişim’ konularında bilgi edinmeye ihtiyaç duydukları ortaya çıktı. 55’i Türk 45’i Suriyeli kadın olmak üzere toplam 306 kişi tarafından cevaplanan anket sonuçları dikkate alınarak GEDA Akademik Kurulu tarafından “Duygusal İyileştirme Sohbetleri” çevrim içi eğitim serisi hazırlandı. Bu eğitimler aracılığıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan kadınların sorunları ile ilgili farkındalık kazanmalarına, sorunların çözümü için inisiyatif kullanabilmelerine, güçlenmelerine ve fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak amaçlandı.

Oturumlarda uzmanlar eşliğinde işlenen konular “İçten Dışa İletişim Becerileri Geliştirmek”, “Çocuklar Ne İster”, “Sosyal-Duygusal Gelişim”, “Anne Çocuk İletişimi”, “Çocuklar Arası İletişim”, “Covid-19 Döneminde İhmal ve İstismar”, “Yaşam Dengesi”, “Evde Sağlıklı Beslenme ve Hareket”, “Çocuk Sağlığı Bakımı” ve “Hijyen” başlıkları altında toplandı. Anlatımların ardından gelen soru-cevap bölümü sırasında katılımcılar merak ettikleri konularda aktif olarak soru ve görüşlerini belirtti.

Duygusal İyileştirme Sohbetleri ile ÇATOM’larda görevli 75 usta öğretici, 48 idari personel ve 288 anne ile buluşuldu.

Duygusal İyileştirme Sohbetleri 23 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında projenin pilot illeri olan Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Kilis ve Mardin’de, ÇATOM’larda görev alan sorumlu ve eğitmenlere yönelik gerçekleştirilirken; 4-8 Ocak 2021 tarihlerinde ise diğer GAP illeri olan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak’ı kapsayacak şekilde devam etti. Son olarak ÇATOM annelerinin de katılımıyla bölgedeki kadınlar hem yaşadıkları zorlukları birlikte konuşarak birbirlerine destek oldular hem de yaşam koşullarını iyileştirmek ve sorunlarına çözümler bulmak için uzmanlar ile görüşme fırsatı buldular.

GELECEĞE DOKUNAN ANNELER HAKKINDA 

Projemiz Hayat Derneği çatısı altında, 2017 yılında hayata geçirilen “Geleceğe Dokunan Anneler”, "Anne Eliyle" geleceğe dokunmak ve bu doğrultuda, duygusal İhmal konusunda annelere farkındalık kazandırılması yoluyla gelecek nesillerin güçlendirilmesi projesidir.  “Kadın Doğulmaz, Kadın Olunur” sözü kadar “Kadın Çocuk Doğurmaz, Toplumu Doğurur” sözü ile çalışmalarına başlayan proje ekibi, öncelikli olarak 0-6 yaş grubu çocuğa sahip annelerde duygusal ihmal konusunda farkındalık geliştirerek, davranış değişikliği sağlayacak çalışmalar ile güçlü ve pozitif bir toplum yaratmayı amaçlıyor.

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ