Gümüşhaneli çift iki hafta arayla kalp krizi geçirdi.

01.03.2021 - Pazartesi 09:50

Gümüşhane’de yaşayan Selma- Hüseyin Tok çifti, 2 hafta arayla kalp krizi geçirdi. Medical Park Karadeniz Hastanesi’nde tedavi altına alınan Tok çifti, başarılı bypass operasyonlarıyla sağlıklarına kavuştu.

 

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki Selma Tok, mide ağrısı şikâyeti ile Medical Park Karadeniz Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde Selma Tok’un kalp krizi geçirdiği ortaya çıktı. Hasta 4 damar koroner bypass ameliyatı yapılarak 5 gün sonra taburcu edildi. Olaydan 2 hafta sonra da Selma Tok’un 60 yaşındaki eşi Hüseyin Tok da kalp krizi tanısı ile tedaviye alındı. Tok, önce Erzincan’da bir hastanenin acil servisine başvurdu, kendisinin de kalp krizi geçirdiğini öğrenince eşinin tedavi olduğu hastaneye sevk edilmeyi talep etti. Medical Park Karadeniz Hastanesi’ne sevk edilen hasta da eşi gibi bypass operasyonuyla hayata tutundu.

4 damardan koroner bypass ameliyatı oldular

Gümüşhaneli çifte uyguladıkları tedavi sürecini anlatan Medical Park Karadeniz Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Erden, “Selma Hanım mide ağrısı şikâyeti ile hastanemize başvurduktan sonra kendisine kalp krizi (myokard enfektüsü) tanısı konuldu. Koroner anjiyo sonucu koroner damarlarında tıkanıklık ve ciddi darlıklar saptanarak acil koroner bypass ameliyatı kararı alındı. Hastamıza 4 damar koroner bypass ameliyatı yaparak 5 gün sonra sağlıkla taburcu ettik. Olaydan 2 hafta geçtikten sonra bu kez de hastamızın eşi Hüseyin Bey Erzincan’da bulunan bir hastaneye benzer şikâyetlerle başvurdu. Kalp krizi tanısı alınca da kendi isteği ile bize sevk edildi” şeklinde konuştu.

Hızlı tanı ve tedaviyle krizi hasarsız atlatabilirsiniz

Hüseyin Tok’a da eşi gibi 4 damar koroner bypass operasyonu yapıldığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Erden, hastalarını 6 gün sonra şifa ile taburcu ettiklerini kaydetti. Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Erden, “Kalp krizinden şüphelendiğiniz anda en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Hızlı tanı ve tedaviyle krizi hasarsız atlatmanız mümkündür” ifadelerini kullandı. 

Kalp krizi hiç aklıma gelmedi

Selma Tok ise “Şikâyetlerim başladığında kalp krizi hiç aklıma gelmedi. Teşhis konulduğunda şaşırdım. Başarılı bir operasyonla sağlığıma kavuştum, doktoruma teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ